שאלות תשובות

    יש לכם שאלה?... יש לי תשובה...

קראו בהמשך את השאלות והתשובות, אם לא מצאתם תשובה, שלחו לי את שאלתכם במייל ואני אשתדל לעזור..  

   מהם מים אפורים?

מים אפורים הם מים שפירים שהגיעו לביוב מרחצה, משטיפת ידיים, מים מהמזגנים וממכונת הכביסה. מים אלה מכילים סבונים ודטרגנטים והם בעלי זיהום נמוך יחסית.

   מהם מים שחורים?

מים שחורים הם מים שפירים שהגיעו לביוב מהדחת אסלות, מהכיור במטבח וממדיחי כלים. מים אלה מכילים שומנים מהחי, זיהומים ומשקעים גבוהים ואינם מתאימים למחזור בשיטה של אגן ירוק.

   האם אפשר לאגור מים אפורים ממוחזרים?

הכלל הראשון של מחזור מים, הוא שימוש במים תוך 24 שעות. מים שנאגרים זמן ארוך יותר ללא טיפול מתאים, חשופים להתרבות בקטריות וחיידקים. לכן, אסור לאגור מים שלא עברו טיפול מתאים.

   האם מים ממוחזרים מעלים ריח?

ריח לא נעים נוצר רק במידה והפילטר לא נוקה בזמן, או שהמים לא עברו חיטוי מתאים. בכל מיקרה, המים שמגיעים לניאגרות מחוטאים עם כלור ברמות נמוכות מאוד, הן עבור ההיגיינה והן עבור הטיפול בריחות לא רצויים. במהלך הפגישה איתי תקבלו את כל המרכיבים והטיפים כיצד בונים מערכת ללא ריח.

   האם ניתן להשקות צמחים ב-מים אפורים ממוחזרים?

כמובן, זוהי מטרתו העיקרית של מחזור המים. מים שטופלו ב אגן ירוק, מנותבים להשקיית עצים וצמחים שאינם מיועדים לאכילה. המים מוזרמים בצנרת בצבע סגול (סימן ל-מים אפורים ממוחזרים) עם שילוט אזהרה: "מים לא לשתיה" כמו-כן, אין להשקות בממטרה. אסור להשקות ירקות, תבלינים או עצי פרי. תמונות מגינתנו המושקית ב-מים אפורים ממוחזרים, ותמונות פרחים פורחים בגינתנו המושקים ב-מים אפורים ממוחזרים,  הנחיות שימוש ב-מים אפורים ממוחזרים.

   היכן כדאי למקם את ה-אגן הירוק למיחזור מים?

אגן ירוק (אחו לח) יכול לשמש כאלמנט נוי לגינה. לכן לדעתי, כדאי למקם אותו במקום בולט בגינה, ב אגן ירוק יש אלמנט של מים זורמים (פנג שוואי) שמוסיף אוירה טובה. אצלנו, ה-אגן ירוק נמצא לא רחוק מהכניסה לבית, ומיכל איסוף המים נמצא מתחת לאדמה ואינו מפריע לסביבה.

   כמה מים אפשר לחסוך בעזרת מערכת מחזור מים אפורים?

לפי החישוב של "כמות המים שמשפחה ישראלית ממוצעת צורכת", ניתן לראות שאפשר לחסוך כחצי מכמות המים הנצרכת בבית. עם מים אפורים ממוחזרים ניתן למלא את הניאגרות בבית ולהשקות את הגינה. לדוגמה: משפחה ממוצעת של 4 נפשות הצורכת כ 200 ליטר לנפש ביום, תחסוך כ- 130,000 ליטר, שווה ל 130 קוב מים בשנה, שהם חיסכון של כ 1600 ש"ח לשנה !!

   האם דטרגנטים כמו סבוני הכביסה מזיקים לצמחים?

לא. במערכת מחזור מים אפורים ב-אגן הירוק, בעזרת סינון מכני וביולוגי, רמת הדטרגנטים יורדת מאוד, כך שהמים שמגיעים לצמחים ראויים להשקיה. אנשים שרוצים להיות בטוחים יותר, יכולים להשתמש בסבונים 'ירוקים' לא יקרים וידידותיים לסביבה.

  

   האם אפשר להתקין את המערכת בבית קיים?

באופן עקרוני כן, אבל לפני כן צריך לבדוק את הצנרת בבית. לפעמים בשינוי קטן ניתן להפריד את הצנרת: צנרת למים אפורים מועברים בצינורות בגודל "2 אינץ', וצנרת למים אפורים ממוחזרים' בצינורות
"4 אינץ'. את הצינורות עם המים הממוחזרים לניאגרות ניתן להצמיד לפינות החדר. ראה הכנות להתקנת מערכת מחזור מים אפורים >>

   בשיטה של "עשה זאת בעצמך", כמה עולה מערכת מחזור מים אפורים?

מהניסיוני בביצוע מספר מערכות, עלות המערכת ללא בעלי מקצוע תעלה כ- 3,500 ₪, תלוי בהיקף העבודה להפרדת הצנרות. בפנייה אלי, תקבלו את "תיק פרויקט, רשימת קניות", ותוכלו להחליט היכן לרכוש את הציוד, והאם לפנות לבעלי מקצוע או לבצע בעצמכם?
לחישוב החזר השקעה לבנית מערכת מחזור מים אפורים לחץ כאן >>...

   האם הכלור הנוסף במים מזיק לאסלות ולניאגרות?

כמות הכלור המוסף במים הוא מינמאלי ומיועד לחסל את החידקים האחרונים שאולי נותרו במים, אין שום השפעה או נזק של הכלור על מערכות הניאגרה והסלות המודרניות של היום.

   איך יראו המים באסלות?

באופן כללי ברוב הזמן המים יהיו צלולים, אם טבליות הכלור לא יוחלפו בזמן המים עלולים להיות מעט עכורים.

   מהם פעולות התחזוקה הנדרשות במערכת?

התחזוקה של מערכת מחזור מים אפורים בשיטה של אגן ירוק, פשוטה ומהירה ביותר כל מה שצריך לעשות:
  א) ניקוי הפילטר המכני פעם שבועיים שלושה, פעולה של 3-4 דקות שטיפה ב-מים ממוחזרים. 
  ב) הוספת טבלית כלור פעם בחודשים, פעולה של כ 3 דקות. 
  ג) החלפה והוספת צמחים ל-אגן הירוק, לעיתים רחוקות (ואם צריך).

   באיזה תכשירי ניקוי נשתמש?

אני ממליץ להשתמש בחומרים לניקוי אקולוגיים כאלא המבוססים על אשלגן ולא על נתרן, בכביסה כדאי לנסות להוריד את כמות האבקה לחצי, ברוב המקרים לא תרגישו הבדל.

   לשאלות נוספות:

אל תהססו, תתקשרו 054-5747691, או שלח מייל. shalom@water-recycle.co.il

   בהצלחה!