הכנות להתקנת מערכת

ההכנות הנדרשות להתקנת מערכת מחזור מים אפורים ב-אגן ירוק           

מיחזור מים אפורים בבית הפרטי הינו עוד צעד להפיכת הבית שלכם לירוק והינו כורח המציאות. 
בבית קיים הביצוע יהיה מאתגר אבל אפשרי. 
בבית חדש או כשמשפצים, ההכנות יהיו קלות ופשוטות לביצוע. גם אם החלטתם לא למחזר את ה-מים ה-אפורים, מומלץ לבצע את ההכנות בכל מיקרה בשלב הבניה להתקנה עתידית.

   הכנות צנרת ביוב ל-מים אפורים

מים אפורים הם מים שהגיעו לביוב מרחצה, שטיפת ידיים, מכונת כביסה ומים מהמזגנים. מים מכיור המטבח ומדיח הכלים נחשבים מים שחורים.
יש להפריד את צנרת ה-מים ה-אפורים מה-מים ה-שחורים ולהזרימם לנקודה הכניסה ל-אגן ירוק. מקובל להוליך מים אפורים בצינור שפכים (ביוב) מפלסטיק PVC אפור בעל קוטר 50 מ"מ ( "2 אינץ'). ה-מים ה-אפורים יזרמו בגרביטציה (נפילה חופשית) אל הנקודה הנמוכה ביותר. הצינורות יונחו בשיפוע של 2% (שיפוע של 2 ס"מ, לצינור באורך 1 מטר) שיפוע נמוך מזה עלול לגרום סתימות בצנרת. את צינור ה-מים ה-אפורים יש לאוורר אל מעבר לגובה הגג (צינור אוורור כמקובל בצנרת מים שחורים).
יש לפצל את צינור הניקוז בעזרת סוגר ידני וצינור נוסף עם "סיפון" ישירות לצינור הביוב. פיצול זה ישמש אותנו במצבים שבהם נרצה להזרים את ה-מים ה-אפורים ישירות לביוב. לדוגמה: השבתת המערכת; בימי חורף שיש מספיק מים מהגשם; במקרה שרוצים לנקז לכלוך או חומרי ניקוי כבדים.
מנקודת היציאה הנמוכה ביותר יועברו ה-מים ה-אפורים בצינור שפכים בעל קוטר 50 מ"מ ( "2 אינץ') לנקודת הכניסה ב-אגן ירוק.
במידה ונקודת יציאת ה-מים ה-אפורים נמוכה מגובה הכניסה ל-אגן ירוק, יש להתקין מיכל באדמה בגודל 100-200 ליטר בתוספת משאבה עם מצוף, הספק המשאבה יקבע לפי הזרימה המקסימאלית של השימוש בבית. לדוגמה כשיש בבית אמבטיה או ג'קוזי נצטרך משאבה בעלת ספיקה גבוהה יותר. המשאבה תעביר את ה-מים ה-אפורים מהמיכל לנקודת הכניסה ב-אגן ירוק.

חזרה למעלה

   הכנות צנרת ל-מים מטופלים

מים ממוחזרים הם מים אפורים שעברו סינון וטיפול באמצעים שונים. מים אלא אינם ראויים בשום אופן לשתייה או שימוש אחר בבית מלבד שימוש בהם להדחת אסלות או בגינה להשקיה. (ראה הנחיות לשימוש ב-מים אפורים)
בכל מצב, אין להזרים מים אפורים ממוחזרים בצנרת הרגילה של המים השפירים בבית!!
יש להכין צנרת נפרדת בקוטר 20 או 25 מ"מ בצבע סגול, ממשאבת המערכת (ליד המיכל הראשי) עד לנקודות השימוש:
   1) צנרת השקיה לגינה (בטפטוף).
   2) צנרת למיכל האגירה שבגג.
   3) צנרת לניאגרות להדחת האסלות.

   הכנות ל-אגן ירוק

'אגן ירוק' או בשמו האחר 'אחו לח' (Constructed-wetland) נמצא בחצר או בגינה והינו חפירה אטומה ומלאה בסוגי טוף, אבנים וצמחים. ב-אגן ה-ירוק המים זורמים ומטוהרים מכאנית וביולוגית. ראה "מהוא אגן ירוק".
חישוב השטח יהיה לפי 1.5 – 2 מ"ר לנפש. למשפחה של 4 נפשות, יש להכין שטח של מינימום 6-8 מ"ר, רצוי שיהיה מאורך ושניתן להעמיקו לתוך האדמה. אל נקודת הכניסה ל-אגן ירוק יגיע בגרביטציה צינור 50 מ"מ להולכת ה-מים ה-אפורים. בנקודת היציאה מה-אגן ירוק יצא צינור ניקוז בקוטר 75 מ"מ למיכל האיסוף הראשי.
יש להכין צינור ניקוז בעל קוטר 50 מ"מ ( "2 אינץ') "עם סיפון" לניקוז עודפים. עומק הצינור יקבע לפי עומק כניסת ה-מים ה-אפורים ל-אגן ירוק.

חזרה למעלה

   הכנות ל-מיכל הראשי

המיכל הראשי נמצא בחצר או בגינה בתוך האדמה ומשמש לאגירת ושימוש ב-מים ה-אפורים לאחר הטיפול ב-אגן ירוק.
יש להכין שטח של 2 מ"ר במקום קרוב ל-אגן ה-ירוק ושניתן להעמיקו לתוך האדמה. אל המיכל יש להוליך צינור 75 מ"מ ( "3 אינץ') מה-אגן ה-ירוק.
יש להכין צינור ניקוז בעל קוטר 50 מ"מ ( "2 אינץ') "עם סיפון" לניקוז עודפים. עומק הצינור יקבע לפי עומק כניסת ה-מים ה-אפורים מה-אגן ירוק.
יש להכין נקודת חשמל 220V.

   הכנות ל-מיכל העליון

המיכל העליון נמצא על הגג או בחלל הגג ומשמש לאגירת ה-מים ה-אפורים לשימוש בניאגרות.
יש להכין שטח של 1 מ"ר, כאשר אין הפרעה בגובה של 2 מטר. אל המיכל יש להוליך צינור בקוטר 20 או 25 מ"מ בצבע סגול מהמשאבה למיכל. מהמיכל יש להוליך צינור בקוטר 20 או 25 מ"מ בצבע סגול אל הניאגרות.
יש להוליך כבל חשמל מוגן מים, 3 גידים, עובי 2.5, מאזור המיכל הראשי למיכל שבגג.

אז קדימה לעבודה...

חזרה למעלה

נשמע מעניין, המשך וקרא את החומר באתר, והתקשר אלי 054-5747691 לשיחת פתיחה (חינם) ולתאום פגישת הדגמה להעברת הידע, קבלת "תיק פרויקט, שרטוטים ורשימת הקניות" (בתשלום) או מלא את הטופס בצור קשר >>...